Městský úřad
Město Vroutek
náměstí Míru 166
439 82 Vroutek
Virtualní prohlídka zajímavých míst ve Vroutku
Ve Vroutku je k vidění mnoho zajímavého.
Nejen bohatou historií se může Vroutek pochlubit.
Ze stavebních památek je největší pamětihodností románský kostel sv. Jakuba Většího ve Vroutku v blízkosti Karlovarské ulice. Kostel byl postaven v druhé polovině 12. století.
V kostele je uložena socha sv. Jana Nepomuckého.
Dále je v kostele uložen smírčí kříž, který byl původně u křižovatky ulic Kryrská a Sadová.
Za kostelem je budova sýpky (špejchar) v areálu statku. Sýpka také podléhá ochraně památkářů.
Přes silnici najdeme areál kostela sv. Jana Křtitele, kde evidujeme mezi pamětihodnosti jak kostel, tak ohradní zeď. Kostel byl postaven v roce 1726 na místě původního dřevěného kostelíku v těsné blízkosti býval ještě menší kostelík, který později sloužil jako márnice, dnes již nejsou znatelné ani základy.
Na náměstí Míru ve Vroutku je barokní sloup s Pietou, zvaný morový. Tato dominanta vrouteckého náměstí byla postavena v roce 1714 na památku zažehnání morové nákazy.
Na náměstí dále stojí významný objekt postavený okolo roku 1800, a tím je budova čp. 1. Dříve zde bývala radnice, později kino a dnes jsou v budově dva byty a pohostinství.
Dalším chráněným objektem na náměstí je budova čp. 164. Tento bývalý hotel zvaný Panský dům, později Černý lev, byl následně zdravotní středisko a nakonec pekárna. Dnes je objekt prázdný. Budova je v soukromých rukou a žádá si rekonstrukci.
Na náměstí najdeme vzácnou lípu kavkazskou pana RNDr. Pyška Antonína, CSc. Pojmenována je po významném botanikovi a místním rodákovi.
V místech u č.p. 159 v Nádražní ulici stávalo tvrziště a pozdeji v těchto místech stával pivovar.
Pod bývalým tvrzištěm jsou starobylé pískovcové sklepy, o kterých se má za to, že byly součástí podzemních chodeb. Zprávy o chodbách popisují trasu vedoucí od kostela sv. Jakuba, dále pod rybníkem. Prokazatelně je chodba přibližně od rybárny k domu čp. 159 a pod dům čp. 155. Část chodby byla nepřímo objevena za domy čp. 312 a čp. 3. Traduje se, že chodba vedla až k patě Dubového vrchu. To zatím prokázáno nebylo.
V historické Kryrské ulici najdeme sloup se sousoším sv. Anny Samétřetí. Barokní sousoší je z konce 18. století.
Dále jsou v Kryrské ulici k vidění historické domy. Budova č.p. 87 se sochou sv. Floriána ve výklenku. V minulém století zde byla mimo jiné obecní knihovna.
A budova č.p. 89 v které bývala také radnice i se šatlavou. Zemědělská usedlost čp. 89 se skládá z obytného stavení a stodoly. Budova byla postavena na začátku 18. století. Má se za to, že byla postavena v době stevby kostela sv. Jana Křtitele v Kostelní ulici.
Výlety do okolí také stojí za to. Například směr do Mlýneckého lesa nabízí procházku klidnou přírodou. Můžete zde narazit na Kružínský zámeček z 19. století. Dále můžete pokračovat na Kružínský vrch, kde byla středověká ves zvaná Vítová.
Když se vydáte vycházkou přes Dubový vrch, objevíte barokní sochu sv. Prokopa z poloviny 18. století, ta je ale již v katastru Buškovic.
Směrem na Mukoděly je k vidění dvaadvaceti hektarová vodní nádrž Vidhostice.
Ve spádových obcích je také co vidět.
V Lužci stojí areál zámku, v němž krom vlastního zámku s č.p. 1 najdeme hospodářský objekt č.p. 25, hlásku, dům č.p. 2, park a ohradní zeď s vraty. Za zámkem je zámecký park. Zámek prochází rekonstrukcí.
Ve Vidhosticích máme barokní kostel sv. Martina s ohradní zdí. Kostel byl po zřícení části věže znovu opraven.
Zaniklé tvrziště s příkopem je jihozápadně od obce.
V blízkosti kostela se nachází opravená fara,
Prvorepubliková vila
Skytaly se mohou pochlubit kostelem sv. Markéty, do areálu spadá ohradní zeď kostela. V barokním kostele visí renezanční zvon z poloviny 16. století.
Skvostem Skytal jsou hrázděné stavby chalupa č.p. 8 a chalupa č.p. 13.
V zámeckém areálu, který má podobu panského dvoru, jsou krom zámku budovy stájí I. a II., hospodářská budova a malý zámecký park.
V blízkosti mostu přes Mlýnecký potok zvaný také Pilíř stála socha Madony, dnes je torzo sochy po konzervaci a bylo uloženo v kostele sv. Markéty ve Skytalech.
Při návštěvě osady Mlýnce můžete obdivovat rekonstruovaný zámek postavený v romantickém slohu se zámeckým parkem, součástí zámku je kaple nejsvětější trojice.
Dále směrem na Libyň naleznete na kopci za lesem, ještě v katastru Vesce u Drahonic, rozhlednu Vochlici. Navštívit ji můžete po domluvě v Lubenecké výrobně vitráží u Kantů. Nebo po telefonnické domluvě na MěÚ Vroutek.
Vrbička je kouzelná vesnička. U prostřed návsi najdeme boží muka.
Za Vrbičkou a usedlostí na sever je hrádek Lina, z něhož zbývá jen torzo ukryté tak důkladně, že ho stěží objevíte. Když se vám přeci jen podaří zříceninu najít, určitě budete potěšeni pohledem na historický objekt bývalého hrádku.
Část Vrbičky a Skytal patří do památkové zóny Valečsko.
U prostřed malé vísky Vesce stojí kaple. Kaplička čeká na rekonstrukci.
V obci Mukoděly je k vidění malá kaple. Kaple byla nedávno nově opravena.
Za místní částí Mukoděly je pro příznivce vojenských staveb řada malých opevněných bunkrů z první republiky zvaných Řopíky podle Ředitelství opevňovacích prací (ŘOP).
Zajímavé informace